słowa kluczowe: Brexit, Covid, UK.
Świat2021.01.08 18:51 18:56

UK, Brexit, Covid, itd.

 
 

Wyjście z UE Brytyjczyków było obserwowane na całym świecie, a szczególnie w innych krajach Unii. Doświadczenie tam zaobserwowane może przydać się innym w podobnej sytuacji.


 

Boris Johnson rozpoczął rok 2021, wychwalając „niesamowity moment dla tego kraju” uwolnienia się od więzów, które łączyły Wielką Brytanię z Unią Europejską.„Mamy naszą wolność w naszych rękach i od nas zależy, czy jak najlepiej ją wykorzystamy” - powiedział obywatelom po zawarciu w ostatniej chwili umowy z Brukselą.

Jednak pierwsze dni Brexitu charakteryzowały się dla Brytyjczyków bardziej dodatkowymi kosztami, opóźnieniami i papierkową robotą niż jakimikolwiek namacalnymi nowymi swobodami.

Dotychczasowy przepływ towarów między Wyspami Brytyjskimi i kontynentem nagle się zatrzymał. Brytyjskie zaopatrzenie w reszcie Europy w w brytyjskie towary się zatrzymało. W jednym ze sklepów Marks & Spencer Food w 16. dzielnicy Paryża, notatka przypięta do pustej lodówki informowała klientów, że „z powodu ostatnich decyzji rządu dotyczących transportu towarów między Wielką Brytanią a Francją nie mogliśmy dzisiaj odebrać naszej przesyłki. Rzecznik firmy powiedział, że wpływ był odczuwalny „głównie w produktach spożywczych”, ale odmówił cytowania konkretnych pozycji.

Zdjęcia pustych półek udostępnionych na Twitterze pokazują, że problem dotyczył gotowych posiłków zawierających świeże produkty lub produkty pochodzenia zwierzęcego. Oczywiście brytyjskie sery, czy brytyjskie kurczaki zostały szybko zastąpione przez producentów miejscowych. 

Statystyki zachorowań i ofiar śmiertelnych C-19 w UK okazują się nie zwalniać i BoJo dokręca śrubę zamykając, ograniczając, sprawdzając i tłumacząc codziennie zaistniałe problemu. Powiedział liderom biznesu, że chce, by Brexit i pandemia koronawirusa zostały za Wielką Brytanią, stąd nowe ograniczenia pozostaną aż do marca.

Jakoś to wszystko nie daje rezultatu, bo do tej pory w UK zmarło prawie 80 tys. ludzi, w tym dzisiaj 1325, najwięcej na świecie. To wszystko daje 1173 zmarłych na 1 mln mieszkańców plasując Brytyjczyków na 9-tym miejscu w światowej pandemicznej rzeczywistości.

Otwarcie się na cały świat zamiast Europy, też Brytyjczykom na dobre nie wyszlo, bo z Południowej Afryki do UK imigrowała wyjątkowo złośliwa odmiana wirusa powodując nie tylko szkody w granicach UK, ale strach przed mieszkańcami tego kraju poza granicami. Szczepienie już idzie tam pełną parą, a jak piszą zatwierdzona już trzecią szczepionkę.

Goldman szacuje, że pod koniec pierwszego kwartału gospodarka będzie o około 11% niższa od poziomu sprzed wystąpienia COVID, doprowadzi brytyjską gospodarkę do "podwójnej recesji” -
Będzie to pierwszy przypadek podwójnego spadku w gospodarce Wielkiej Brytanii od połowy lat siedemdziesiątych.

Zadłużenie sektora państwowego, czyli dług publiczny w UK w stosunku do GDP wynosi wynosi już 100% i wartościowo równa się to £2,004.0 miliardom. Co nie jest nadzwyczajnym wydarzeniem, bo w "wielkiej siódemce" tylko Kanada i Niemcy zadłużenie mają mniesze niż 100%.

W tym momencie należałoby zacząć wróżenie "z fusów" i rysować na czarno przyszłość. Ja nie mam takich wrodzonych zdolności, więc przewiduję tylko inflację, czyli wzrost cen na towary oraz pewne ich braki. Będzie to skutek obniżonej produkcji, jak i zmniejszonych obrotów w handlu międzynarodowym.

Bezrobocie zaowocuje zapewne pewnymi ruchami społecznymi i migracją. Szereg Brytyjczyków stara się o europejskie obywatelstwo, co oznacza, że z Wysp Brytyjskich wyemigruje nieco ludności, być może do Europy Wschodniej też wrócą jej byli mieszkańcy. Kanada jak zwykle, przyjmie też Brytyjczykow z otwartymi ramionami.

 

121 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Re: UK, Brexit, Covid, itd. 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.01.08 o 20:36
No właśnie! Niech sobie Kanada weźmie Angoli, ja ich w Polsce nie chcę oglądać.
Zresztą macie pełno miejsca :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd. 
Anna PK., 2021.01.08 o 21:03
Tak, Angole i my jesteśmy pod jedną i tą samą koroną, więc przemieszczanie się jest bardzo szybkie i proste. A do tego dochodzi język angielski z tym "posh" akcentem, to jest taka śmietanka na kanadyjskim mleku. Problem jaki nas obecnie dzieli to ...pojawiła się inna KORONA, ta wirusowa i bruździ. Kanada robi trudności dla tych co chcą tu wjechać, nawet z tym "posh" akcentem, a nawet szczególnie dla nich.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd. 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.01.08 o 21:18
To kierować ich od razu na jakąś daleką północ, niech lasy karczują. Przynajmniej się roboty nauczą.

Nie jestem z zasady uprzedzony do żadnej nacji, nawet niektórych żydów trawie ale Angoli nie!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd. 
Anna PK., 2021.01.08 o 21:34
Brytyjczycy historycznie w swoich byłych posiadłościach zostawili
język angielski, ustrój parlamentarny i brytyjską oraganizację państwa.
Indie, które mają setki lokalnych języków, mogą się ze sobą porozumieć tylko za pomocą języka angielskieglo.

Mimo, że wszędzie ten język angielski jest, to wszędzie z czasem wykształciły się różniące go specyficzne akcenty, które są czasem bardzo zabawne.
W przedsiębiorstwie w którym pracowałam wiele lat, zatrudniono młodego przystojnego Szkota, który tak mówił zabawnie, że trudno go było zrozumieć. Po paru miesiącach jednak już ja rozumiałam go lepiej i pochwaliłam się, że tak mi to dobrze idzie w rozumieniu tego szkockiego angielskiego. "Ależ skąd tam-mówi Szkot- to ja zacząłem mówić po waszemu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd. 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.01.08 o 22:04
Dobre :)
Akurat do języka nic nie mam. Do żadnych języków zresztą. Zawsze pilnie uczyłem się np rosyjskiego choć się ze mnie śmiali. Tak samo niemieckiego i jeszcze dwóch innych. Język to narzędzie a nie wyznanie wiary.

To fakt, Brytyjczycy odcisnęli wielkie piętno na historii nowożytnej świata. Ale to co mnie zawsze odrzucało to ich nie skrywany rasizm i fałsz. Nie chodziło nawet o kolor skóry, zawsze uważali, że oni, Brytyjczycy, są wyższą rasą niż reszta białych. W szowinizmie wyprzedzają ich tylko żydzi.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd. 
Anna PK., 2021.01.08 o 22:24
Ja nie znam tylu Brytyjczyków, aby ich oceniać jako nację. Tych co znam, to ceniłam i lubiłam. Generalnie mam dobre doświadczenia z napotkanych w drodze emigracyjnej różnych ludzi.
Co do rasizmu, to Brytyjczycy cenią Hindusów wyżej niż emigrantów z byłych demoludów. A kolorowego, pochodzenia pakistańskiego, wybrano nawet merem Londynu.

+en.wikipedia.org

Oczywiście nie należy zapomnieć o nowej murzyńskiej księżniczce, żonie księcia Harrego.

"W Białymstoku nieznani sprawcy wybili szybę i podpalili drzwi mieszkania rodziny, do której w odwiedziny przyjechała córka z mężem Hindusem. Policja nie wyklucza, że ataku dokonano na tle rasistowskim."

+wiadomosci.wp.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd. 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.01.08 o 22:27
//Co do rasizmu, to Brytyjczycy cenią Hindusów wyżej niż emigrantów z byłych demoludów//

Łaskawcy... Aż się wzruszyłem.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd. 
Anna PK., 2021.01.08 o 22:33
Jesteś nieco wybiórczy w tym co cię wrusza. Nic ponad to Cię nie poruszyło?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd. 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.01.08 o 22:50
Zdarzenie w Białymstoku. Idioci mogą trafić się wszędzie ale w Polsce to nie jest reguła. Wyjątek.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd //.Idioci mogą trafić się wszędzie ale// 
Anna PK., 2021.01.08 o 22:58
Ja też tak myślę. Masowo coś takiego nie jest możliwe, bo zapewne w całym Białumstoku nie było drugiego Hindusa.

W Hajnówce są jednak Białorusini i z braku kolorowych też się nadają na to aby ich tam straszyć corocznymi marszami.

+polskatimes.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd //.Idioci mogą trafić się wszędzie ale// 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.01.08 o 23:50
Tak będzie dopóki banderowcy będą mieć coś do powiedzenia w Polsce. A jest ich pełno w PO i w PiS. Dlatego trzeba tych gnoi pogonić od żłoba.

Białorusini to nasi bracia. Gdybyśmy znowu się zjednoczyli jak wieki temu to nikt by nam nie podskoczył. Ani Niemcy ani Rosja. Nikt.
Tyle.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd. Ciekawy problem Angoli. ;)) 
Anna PK., 2021.01.11 o 23:56
Strażnicy graniczni skonfiskują kanapki i inne produkty spożywcze kierowcom przybywającym do Holandii z Wielkiej Brytanii po Brexicie.
Holenderski klip telewizyjny pokazał, że kierowca miał zabrane kanapki z szynką przez funkcjonariuszy granicznych po przyjeździe do Holandii - jeden z nich żartował: „Witamy pana w Brexicie ”.


Zgodnie z wytycznymi rządu Wielkiej Brytanii dla kierowców podróżujących do krajów UE: „Od 1 stycznia 2021 r. Nie będzie można wnosić POAO (produktów pochodzenia zwierzęcego), takich jak produkty zawierające mięso lub nabiał (np. Kanapka z szynką i serem) do UE.

+www.independent.co.uk
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd. Ciekawy problem Angoli. ;)) 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.01.12 o 01:12
Głupie to to ale Angoli jakoś mi nie żal. Niech zajadą do McKwaka.
Wiem, rasista jestem i wcale się nie wstydzę (w tym przypadku :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: UK, Brexit, Covid, itd. Ciekawy problem Angoli. ;)) 
Anna PK., 2021.01.12 o 04:04
ciekawe skąd mają zaopatrzenie sklepy z polską żywnością w Anglii. Czy sprowadzają z Polski, czy produkują na miejscu wg. polskich receptur. Wygląda na to, że po tym Brexicie też mogą nastąpić zmiany, jeżeli dowożono z Polski.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcja bloga: Atom   RSS  ↑ do góry ↑