słowa kluczowe: Chiny, Węgry.
Nauka2021.01.16 15:18 15:20

Chińczyk, Węgier, dwa bratanki...;)

 
 

Wiktor Oraban jest znany z tego, że jego polityka jest skoncentrowana na węgierskich wewnętrznych potrzebach, oraz z tego że realizuje tę politykę bardzo stanowczo, nie zważając na zewnętrzne opory. Węgry widziane z USA.

www.voanews.com/student-union/hungary-welcomes-eus-first-chinese-university-campus  

By Jamie Dettmer  January 15, 2021


 

 Trzy lata temu, rząd węgierskiego premiera Viktora Orbana usunął  z Budapesztu ceniony uniwersytet środkowoeuropejski, głównie ztego powodu, że go sfinansował - urodzonym na Węgrzech amerykański finansista i filantrop, krytyk Orbana i jego „nieliberalnej demokracji”, George Soros, który od dawna jest celem populistycznych teorii spiskowych. 

Teraz węgierski rząd realizuje plany zorganizowania pierwszego chińskiego kampusu uniwersyteckiego w Unii Europejskiej, co podkreśla determinację Orbana w dalszym dążeniu do zacieśnienia więzi z Pekinem, pomimo rosnących obaw USA i Zachodu o pogłębiający się wpływ Chin na części Europy Środkowej.
 
Wstępna umowa została podpisana w zeszłym miesiącu, aby Uniwersytet Fudan z siedzibą w Szanghaju rozszerzył swoją działalność na węgierską stolicę Budapeszt. Teraz rząd Orbana zapowiedział, że zamierza wesprzeć finansowo planowany kampus, który ma zostać otwarty w 2024 r., Kiedy przyjmie około 6000 studentów. Kampus Fudan będzie oferował stopnie naukowe z ekonomii i stosunków międzynarodowych, a także nauk medycznych i technicznych, a węgierscy urzędnicy mają nadzieję, że kampus zwiększy chińskie inwestycje w tym kraju.
 
Powitanie Fudana jest częścią zalotów Orbána do Chin i Rosji, twierdzą analitycy. Orban „patrzy na Chiny i Rosję jako alternatywę dla Zachodu”, według Andras Simonyi, byłego ambasadora Węgier w Stanach Zjednoczonych i NATO.  „Nowa administracja Bidena, w swoich wysiłkach na rzecz odbudowy stosunków transatlantyckich, powinna wziąć to pod uwagę”, powiedział w komentarzu w gazecie z Waszyngtonu The Hill w zeszłym tygodniu.
 
W listopadzie Węgry odnowiły traktat kulturalny, naukowy i edukacyjny z Chinami, który, jak powiedział rzecznik węgierskiego rządu, był zgodny ze wsparciem Budapesztu dla chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, ambitnego transkontynentalnego projektu handlu i infrastruktury obejmującego miliardy dolarów obejmującego Europę i Azję, Bliski Wschód i części Afryki.
 
Inicjatywa ta wywołała niepokój nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także wśród przywódców Unii Europejskiej, którzy wyrazili zaniepokojenie rosnącą siłą polityczną Pekinu w Europie i wykorzystywaniem przez niego handlu, inwestycji i edukacji jako narzędzi władzy.
 
Węgierski rząd twierdzi, że nowy kampus „podniesie” standardy edukacyjne węgierskich uniwersytetów, nauczając wiedzy i umiejętności niezbędnych dla rozwoju węgierskiej gospodarki.Węgierscy urzędnicy nie zgłosili sprzeciwu wobec niedawnej zmiany statutu Uniwersytetu Fudan, w którym zobowiązanie do „wolności myśli” zostało zastąpione przyrzeczeniem podążania za przywództwem Komunistycznej Partii Chin.
 
Orban wymienił Rosję, Turcję i Chiny jako użyteczne modele rozwoju politycznego Węgier, a stosunki między Budapesztem, Pekinem i Moskwą szybko się ociepliły. Osiemnaście miesięcy temu węgierski rząd zatwierdził przeniesienie do Budapesztu rosyjskiego banku przesiąkniętego historią zimnej wojny, na czele którego stał syn oficera KGB (radzieckiej tajnej policji), który pomógł stłumić węgierski bunt przeciwko Związkowi Radzieckiemu w 1956 roku.
 
Przedstawiciele USA i Europy Zachodniej wyrażają rosnącą frustrację związaną z obrotem Orbana na wschód i rozwijającą się przyjaźnią zarówno z chińskim, jak i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. 
Wcześniej Orban sprzeciwił się zachodnim sankcjom wobec Rosji, a w 2014 r. zwalczył dyplomatyczną izolację rosyjskiego przywódcy przez Zachód po aneksji Krymu przez Rosję, witając Putina w Budapeszcie i zgadzając się na kontrowersyjną umowę pożyczki z Kremlem w wysokości 12 mld USD na modernizację radzieckiej -era elektrownia jądrowa w Paks, 100 kilometrów na południe od Budapesztu.
Zamówienie zostało udzielone bez żadnych kontrofert, a szczegóły utajniono, dopóki sąd nie nakazał rządowi ich ujawnienia.
 
Od czasu jego reelekcji w 2010 roku krytycy potępiają Orbana za to, co uważają za trwałą erozję demokratycznych mechanizmów kontroli i równowagi. W 2019 roku Freedom House, amerykańska organizacja badawcza, określiła Węgry jako tylko „częściowo wolne”. Zarzuciła rządowi Orbana, że ​​„preferuje  prowadzenia polityki, która utrudnia działalność grupom opozycyjnym, dziennikarzom, uniwersytetom i organizacjom pozarządowym (NGO), których perspektywy uważa za niekorzystne”.
 
Niemniej jednak niektórzy analitycy twierdzą, że polityczne przyjaźnie Orbana z Chinami i Rosją nie opierają się na żadnym prawdziwym podobieństwie ideologicznym, ale raczej na ocenie równowagi sił w Europie przez węgierskiego przywódcę i jego chęci zabezpieczenia zakładów między wschodnimi autokracjami a zachodnimi demokracjami , grając ich przeciwko sobie, aby zapewnić Węgrom jak najlepsze oferty.
 
Orban powiedział w piątek, że rozważa zatwierdzenie chińskiej szczepionki COVID-19 do użytku na Węgrzech, ponieważ UE nie zapewnia wystarczających dostaw szczepionek zatwierdzonych w Europie.„Nie jesteśmy w stanie przyspieszyć zaszczepiania ludzi nie dlatego, że węgierska służba zdrowia nie jest w stanie przeprowadzić masowych szczepień w sposób szybki, ale dlatego, że brakuje nam zapasów szczepionek” - powiedział w wywiadzie dla publicznego nadawcy Kossuth Radio. Dodał: „Wskaźnik szczepień w UE wynosi poniżej 1 procenta ze względu na fakt, że nie ma tu wystarczającej liczby szczepionek”.
 
Nachylenie Orbana na wschód zostało w dużej mierze przeoczone przez administrację Trumpa. Odchodzący prezydent USA postrzegał Orbana jako populistycznego sojusznika antyimigranckiego. Z kolei były doradca Trumpa, Steve Bannon, opisał Orbana jako „Trumpa przed Trumpem”.
Jednak nadchodząca administracja Bidena raczej nie będzie tak przyjazna i nie będzie postrzegać ocieplających się stosunków Orbana z Pekinem i Moskwą z takim samym spokojem, mówią dyplomaci. W październiku, na szlaku kampanii wyborczej, Biden porównał Węgry Orbana i populistyczną Polskę do Białorusi,mówiąc, że NATO jest zagrożone „rozpoczęciem pękania” z powodu braku amerykańskiego przywództwa. W zeszłym miesiącu na spotkaniu grupy badawczej w Waszyngtonie Victoria Nuland, wybrana przez Bidena na najwyższe stanowisko w Departamencie Stanu, wyraziła zaniepokojenie z powodu odstępstwa państw europejskich od demokracji.
 
Orbana w przyszłym roku czekają prawdopodobnie trudne wybory.  W przeszłości był chłodno traktowany przez administrację Obamy za przewodnictwo w tym, co Waszyngton uważał za erozję demokratycznych mechanizmów kontrolnych.  Orban złamał również w zeszłym roku normy dyplomatyczne, publicznie popierając Trumpaw wyścigu w Białym Domu i dając do zrozumienia, że ​​nie lubi pracować z Demokratami, których nazwał „moralnymi imperialistami”.
Po głosowaniu wstrzymał gratulacje dla Bidena, tylko po to, by zrobić to z opóźnieniem w liście, a nie przez telefon. Biden jak wiadomo, był wiceprezydentem Baracka Obamy. 
 

148 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Re: Chińczyk, Węgier, dwa bratanki...;) 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.01.16 o 15:48
Ciekawe kiedy Orban będzie wolny i zgodzi się zostać Prezydentem RP?
Stefek Batory, Książę Siedmiogrodu, przetarł szlak :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Chińczyk, Węgier, dwa bratanki...;) 
Anna PK., 2021.01.16 o 16:14
Stefan Batory znał łacinę i porozumiewał się z otaczającym dworem w tym języku. Orban nie mówi po polsku, zapewne mówi po angielsku, ale w tym języku to już amerykańska ambasada rządzi w Polsce.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Chińczyk, Węgier, dwa bratanki...;) 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.01.16 o 17:06
Migasz się od odpowiedzi :)
W Polsce już nawet dzieci znają angielski. Zdolni jesteśmy. Będzie trzeba to i chińskiego się nauczymy :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Chińczyk, Węgier, dwa bratanki...;) 
Anna PK., 2021.01.16 o 17:32
//Zdolni jesteśmy.// To po co Wam Orban?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Chińczyk, Węgier, dwa bratanki...;) 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.01.16 o 17:55
Bo facet ma jaja i dba o swoich.
Czegoś nie można powiedzieć o PO PiS.
Podpisze się z Orbanem kontrakt na, powiedzmy, one miliard $ rocznie i mocno nam się opłaci. Nie będzie musiał kraść :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Chińczyk, Węgier, dwa bratanki...;) 
Anna PK., 2021.01.16 o 17:58
Czy mam rozumieć, że jesteście zdolni, ale bez jaj?
Nie ma zdolniejszych niż PO i PiS?

Ty Jarek się nie wykręcaj, ale bierz przykład z Orbana i sięgnij po władzę. Nie musisz nic nowego wymyślać, wystarczy brać przykład.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Chińczyk, Węgier, dwa bratanki...;) 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.01.16 o 20:25
Ja już wiele lat temu na neonie oferowałem się na stanowisko Dyktatora, na pięć lat. Z możliwością przedłużenia albo odwołania.
No ale tak się nie da, musiałaby stanąć za mną poważna siła bo ci zdrajcy dobrowolnie nie odejdą.
Ale wszystko przed nami :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcja bloga: Atom   RSS  ↑ do góry ↑