słowa kluczowe: Chiny, inwestycje.
Świat2021.02.01 16:04

Czy Chiny już są światowym liderem?

 
 

Przemówienie Xi Jinpinga na forum Davos wyraźnie akcentowało fakt, że Chiny dążą do przewództwa światowego. Oczywiście inwestycje jakie Chiny ponoszą w różnych częściach świata są olbrzymie.


 

W zasadzie nie ma wyraźnych narzekań na chińskie działanie, a krytyka jaka jest podnoszona, dotyczy tego, że powstają trwałe zobowiązania, które ewentualnie mogą w przyszłości doprowadzić do niewypłacalności czy kolonialnego uzależnienia od Chin.

Chiny mają ogromne wpływy w Afryce, w Ameryce Pd, a nawet w USA. Chinskie inwestycje w Azji, są to Pakistan, Wietnam, Kazachstan, Iran, państwach Pólwyspu Arabskiego, skąd Chiny zaopatrują się w węglowodory. Media krzyczą, że zaopatrzenie "chińskiego smoka" w ropę naftową ze strony arabskiej przewyższyło nawet to co on ciągnie z Rosji. Być może tak jest, ale nie to jest najważniejsze, Chiny handlują z Arabami za pomocą chinskiej waluty.

Jest bardzo ciekawa sprawa z tą chinską walutą, a mianowicie jest wartość jest regulowana przez państwo chińskie, a nie tak jak większość walut, przez relacje giełdowe. Chiny, owszem, puszczają na rynek nieco ren-min-bi ( renminbi chinska waluta, yuan - jednostka walutowa, symbol ¥), ale jest to bardzo ograniczona ilość.

"Ręczna" regulacja chińskiej waluty ma ogromne znaczenie dla chinskiej gospodarki. Objawia się to zwykle dewaluacją, czyli obniżką jej wartości.
Dlaczego to Chiny robią?
Chiny swoją produkcją zaopatrują niemal cały świat, są "światową fabryką",jak twierdzą złośliwi, a im taniej produkują, tym popyt na ich towary jest większy. Od lat utrzymują sztucznie wartość yana poniżej amerykańskiego dolara, po to aby USA były odbiorcą chinskiej produkcji. Oczywiście import, czyli chińskie zakupy za granicą, są przez to droższe, ale to jest uzasadniane tym, że Chiny powinny rozwijać własną produkcję i nie kupować towarów z innych krajów.

Właśnie niedawno nastąpiła kolejna dewaluacja yuana ze względu na to, że zwiększenie gotówki, tak dolara jak i euro, obniżyło wartość tych walut, tym samym Chiny obniżyły wartość swojej waluty.

Oczywiście, można zapytać, dlaczego Chiny mogą bezkarnie wartość swojej waluty obniżać, a dlaczego nie mogą tego robić inne państwa. Dzieje się tak dlatego, że Chiny nie mają zadłużenia zagranicznego, A dokładnie, to rząd chiński nie ma tego zadłużenia. Spadek wartości krajowej waluty w stosunku do waluty kredytodawcy powoduje, że spłata kredytu jest trudniejsza bo potrzeba więcej pieniędzy własnych do spłatu pożyczki. Zadłużenie firm chińskich w róznych częściach świata wynika z kooperacji tych firm z lokalnymi bankami.

Chiny handlują z Arabami (a w to należy włączyć również Egipt) w tak dużym stopniu, że gdzieś w Chinach jest miasteczko chińskie, którego zadaniem jest produkcja i zaopatrywanie Arabów w zamówione produkty. Tam jest wszystko: arabskie restauracje, chińsko-arabska telewizja, arabskie ubrania, arabskie stylowe chusty, pamiątkowe wyroby rzemieślnicze, a nad tym wszystkim czuwa zbudowany tam meczet, czuwa aby wszystko było zgodne z "halal" czyli zgodne z islamskimi wymoganiami. Jest też park rozrywki, w którym są budowle stylizowane na różne światowe zabytki, np. Taj Mahal i do tego jest też bezpośrednie połączenie lotnicze z państwami arabskimi.

Jeżeli chodzi o Afrykę, to Chiny mają swoją podstawową bazę w Egipcie. Przez Morze Czerwone i Kanał Sueski, przechodzą załadowane ładunkami chińskie statki handlowe. A po to aby nie mieć zatorów w przejściu przez wąski Kanał Sueski, Chińczycy przekopali równolegle do istniejącego, jeszcze jeden kanał.

Nie słychać ostatnio nic na temat somalijskich piratów, bo w Dzybuti zresztą bardzo blisko amerykańskiej, co też spowodowało amerykańską irytację. Chińczycy zbudowali bazę wojskową dla ochrony własnych transportów.
Chiny również otworzyły bank do usług międzynarodowych.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) to wielostronny bank rozwoju, którego celem jest poprawa wyników gospodarczych i społecznych w Azji. Bank liczy obecnie 103 członków oraz 21 przyszłych członków z całego świata. Bank rozpoczął działalność po wejściu w życie umowy w dniu 25 grudnia 2015 r., Po otrzymaniu ratyfikacji od 10 państw członkowskich posiadających łącznie 50% pierwotnych subskrypcji Autoryzowanego Zasobu Kapitału.

 

128 odsłon średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Re: Czy Chiny już są światowym liderem? 
interesariusz, 2021.02.01 o 19:26
No i po co odeszliśmy od socjalizmu? Na własną zgubę.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czy Chiny już są światowym liderem? 
Anna PK., 2021.02.01 o 19:36
Chiński system jest rezultatem licznych 'błędów i wypaczeń" takich jak np. ograniczony przyrost naturalny, czy "rewolucja kulturalna", naznaczona śmiercią głodowa.

Chiny mogły to przetrzymać, bo są olbrzymie pod każdym względem, a szczególnie ludnościowym. Miały też szczęście być użyte jako narzędzie do walki z "największym złem" jakim był ZSRR. Umiejętnie to wykorzystły.
Inne "demoludy" były bombardowane propagandą, szantażaowane sankcjami długo i skutecznie co spowodowało załamanie się systemu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czy Chiny już są światowym liderem? 
interesariusz, 2021.02.02 o 14:30
Dlaczego regulacja przyrostu naturalnego jest wypaczeniem?

Śmierć głodowa jest stale obecna na świecie, ponadto ja uważam, że tak powszechną w Polsce śmierć z niedożywienia też można sklasyfikować jako "głodową".

System "demoludów" (z nazwy wynika "prawdziwych demokracji") załamał się z powodu degradacji awansu ludzi na stanowiska, a nie z powodu zewnętrznej propagandy i sankcji. Te ostanie pobudzały tylko warchołów do rezonowania.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czy Chiny już są światowym liderem? 
Anna PK., 2021.02.02 o 17:59
Tutaj sprawa mocno się zaciemnia.

//
System "demoludów" (z nazwy wynika "prawdziwych demokracji") załamał się z powodu degradacji awansu ludzi na stanowiska,//

Co spowodowało tę degredację, na czym to polega i co to znaczy?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czy Chiny już są światowym liderem? 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.02.02 o 21:57
Gratuluję :)

+marucha.wordpress.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czy Chiny już są światowym liderem? 
Anna PK., 2021.02.02 o 22:56
Dziękuję, nawet nie wiedziałam, że rosnę w sławę. ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czy Chiny już są światowym liderem? 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.02.02 o 23:12
Rośniesz :)

Gdybyś prędzej tutaj zamieściła notkę to link byłby do niepodległy.pl
A tak wsparłaś pana doktora Opare :))

Stąd teksty, dobre, idą w świat.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czy Chiny już są światowym liderem? 
Anna PK., 2021.02.03 o 03:25
Ty chyba nie czytałeś tego jak ja ciężko walczyłam o swoją tu, na niepodległym, pozycję. Tylko moje doświadczenie w bojach, między innymi z Tobą, sprawiły, że nie padłam.
A co do tego,o Chinach, nawet nie przypuszczałam, że to kogoś zainteresuje.

Postaram się o coś ciekawego następnym razem.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czy Chiny już są światowym liderem? 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.02.03 o 14:21
Boje ze mną?!
Co za bzdura? Jestem dobry jak bułka z masłem. Tylko trolle mnie nie lubią :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcja bloga: Atom   RSS  ↑ do góry ↑