słowa kluczowe: Medwedczuk, Ukraine, opozycja, sankcje.
Świat2021.02.21 00:25 02.22 00:06

Ukraina nakłada sankcje na lidera opozycji i jego żonę.

 
 

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy nałożyła sankcje na opozycyjnego lidera Wiktora Medwedczuka i jego żonę, a także na osiem innych osób fizycznych i 19 podmiotów prawnych.


 

Medwedczuk jest liderem partii Platforma Opozycji - Partia za życie, która posiada 44 mandaty w obecnym ukraińskim parlamencie.
Według urzędnika trzyletnie sankcje zostały nałożone na cały majątek tych osób. Decyzja została podjęta zgodnie z obowiązującym w tym kraju prawem dotyczącym finansowania terroryzmu.
Oprócz Medwedczuka i jego żony, sankcje nałożono również na sześć osób fizycznych i 19 podmiotów prawnych, w tym na konkubentową żonę innego członka Platformy Opozycyjnej - Za życie, Tarasa Kozaka, ukaranego sankcjami na początku tego roku. Poza tym Ukraina umieściła na czarnej liście obywateli rosyjskich Konstantyna Watykowskiego, Walerija Donczenki, Siergieja Lisogora, Aleksandra Maslyuka i Michaiła Popowa.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony nałożyła również sankcje na firmy zarejestrowane w Rosji, Mołdawii i innych krajach, które zdaniem Kijowa są związane z finansowaniem trzech opozycyjnych ukraińskich kanałów telewizyjnych, które 2 lutego zostały zamknięte przez władze. Ukrano również  firmę posiadającą pięć samolotów, które pomimo obowiązującego obecnie zakazu lotów bezpośrednich wykonywały bezpośrednie loty z Kijowa do Moskwy, oraz na firmy, które oferowały im różne usługi.
Według władz, cały majątek należący do wyżej wymienionych osób i firm zostanie zamrożony na okres sankcji i nie będzie można nim zarządzać ani dysponować w jakikolwiek inny sposób.

Aktywa ukraińskiego kanału telewizyjnego 1 + 1 również zostaną częściowo zamrożone, ale sam kanał będzie kontynuował swoją pracę.

Sankcje wobec ukraińskich kanałów telewizyjnych

Pod koniec 2 lutego prezydent Ukrainy Władimir Zełenski zatwierdził sankcje Rady Bezpieczeństwa Narodowego nałożone na krajowy kanał telewizyjny 112 Ukraina i jego regionalne spółki zależne (Novy Format, Ariadna TV, TV Vybor, PartnerTV i Leader TV), a także w telewizji NewsOne. i kanały ZIK. Sankcje będą obowiązywać przez pięć lat. Środki te przewidują „unieważnienie lub zawieszenie licencji i innych zezwoleń”, a także zakaz korzystania z ukraińskich częstotliwości telewizyjnych i radiowych. Ich aktywa zostaną zablokowane, a zobowiązania gospodarcze i finansowe zamrożone. Zarząd nie będzie mógł przenosić aktywów finansowych do innych krajów, dokonywać transakcji papierami wartościowymi i otwierać rachunków w zagranicznych bankach.

Ponadto sankcje osobiste zostały nałożone na Tarasa Kozaka, działacza reprezentującego Platformę Opozycyjną - Partię For Life, który jest właścicielem 112 Ukrainy, NewsOne i ZIK za pośrednictwem ukraińskiego Mediaholding Novini. Kozak będzie miał ograniczony dostęp do swoich aktywów i zarządzanie nimi. Jego działalność handlowa zostanie ograniczona, jego zobowiązania gospodarcze i finansowe zostaną zamrożone. Po raz pierwszy w historii Ukrainy nałożono osobiste sankcje na obywatela Ukrainy i parlamentarzystę Rady Najwyższej.

Kanały telewizyjne zostały wyłączone natychmiast po opublikowaniu dekretu. Ich transmisje są obecnie dostępne tylko na YouTube. We wspólnym oświadczeniu określili to posunięcie jako „stłumienie polityczne”, podczas gdy Platforma Opozycyjna - partia Za życie, stwierdziła, że ​​była to próba przejęcia władzy.
Zełenski twierdził później, że wszyscy ci nadawcy są finansowani z Rosji i byli zaangażowani w „wojnę informacyjną” przeciwko Ukrainie. Obecnie ukraińscy nacjonaliści żądają zamknięcia dwóch kolejnych kanałów - Nasz i Inter.

 

66 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Re: Ukraina nakłada sankcje na lidera opozycji i jego żonę. 
Anna PK., 2021.02.22 o 00:08
Jakoś nikt nie zwrócił uwagi na fakt, że w Ukraińskim Parlamencie siedzą demokratycznie wybrani "terroryści" i reprezentują ukraińskie społeczeństwo.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

podobna tematyka

Chiny w Zatoce Perskiej. (Świat)

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcja bloga: Atom   RSS  ↑ do góry ↑